Монтаж водонагрівачів різних типів: кріплення, підключення, схеми

Побутові нагрівачі води призначені для забезпечення гарячою водою окремих квартир, заміських будинків або дачних будиночків. Ця умова характеризується обмеженою кількістю проживаючих в квартирі або будинку людей. Для тих, хто володіє базовими навичками сантехнічних робіт, установка водонагрівача своїми руками дозволяє зберегти сімейний бюджет і отримати ні з чим незрівняне задоволення від результату своєї праці.

Для початку необхідно визначити найоптимальніший вид приладу для нагріву води. Водонагрівальні агрегати різняться: за джерелом живлення і за принципом роботи. 

За джерелом живлення існують дві групи пристроїв: газові та електричні. За принципом роботи – накопичувальні і протічні. 

Принцип дії водонагрівальних приладів різного типу

Накопичувальні. Нагрівання води в разі накопичувального принципу роботи здійснюється в резервуарі з водою. Цей вид приладів для забезпечення гарячою водою є найбільш поширеним. Їх популярність пояснюється привабливістю ціни і відсутністю специфічних вимог до електропроводки. 

Протічний. У протічному нагрівачі вода прогрівається, коли вона подається через особливу колбу, оснащену електричним нагрівальним елементом. Такий прилад розміщується безпосередньо на кран з водою, яка надходить з водопроводу. При такому принципі дії вода нагрівається приблизно до 30⁰С. До недоліків відноситься те, що проточний нагрівач вимагає велику кількість енергії, що не завжди під силу старих будівель. За потужністю споживаної енергії пристрої підрозділяються на однофазні та трифазні. Крім того, одним з визначальних чинників є нагрівальний елемент: спіраль або ТЕН. Якщо вода в будинку або на дачі жорстка, то краще спіральний елемент нагрівання. Варто відзначити, що ТЕН споживає на 10 – 20% електроенергії менше, ніж пристрій зі спіраллю.

Загальні поради по установці водонагрівача своїми руками

Базові етапи робіт. Незалежно від типу пристрою для нагріву води монтаж водонагрівача проводиться в повній відповідності із загальними правилами безпеки і вимог конкретних виробників. До початку робіт необхідно визначити стан та умови: 

– Забезпечити вільний доступ до приладу протягом всього терміну експлуатації;

– Правильно вибрати стіну для кріплення. Наприклад, при ємності резервуара у 80 л стіна повинна витримувати подвійне навантаження – 160 кг;

– Виявити стан проводки, її перетин і здатність витримати потужність електронагрівача (при необхідності замінити електропроводку);

– Визначити стан стояків і труб в квартирі або будинку (в деяких випадках необхідно поміняти труби, щоб забезпечити установку нагрівального приладу).

Необхідні інструменти та матеріали. Крім того, для комфортної роботи необхідно заздалегідь підготувати необхідні інструменти і матеріали: перфоратор з відповідною насадкою, рулетку, розвідний і гайкові ключі, кусачки, викрутки 2-х типів, пасатижі, стрічка ФУМ або паста, лляні нитки, фітинги, труба з металопластику (метраж визначається в залежності від місця і умов підключення), 2 сполучних шланга, запірні крани (2 од. для проточного водогрійного приладу та 3 од. для накопичувального), а також, два або три трійника – відповідно. 

Встановлення накопичувального водонагрівача

Крок 1: кріплення нагрівача. Покрокова інструкція для установки накопичувального водонагрівача проста для виконання: 

  1. На обраної стіні відзначити місце для кріплення агрегату. За допомогою рулетки виміряти відстань між отворами анкерів приладу; 
  2. Нанести місця отворів на стіну. За допомогою перфоратора висвердлити отвори (2 або 4 залежно від конструкції); 
  3. Вставити дюбеля і забити або закриття гачки.

Важливе зауваження для кріплення пристрою: потрібно виміряти відстань від отворів в анкерах до самої верхньої точки приладу. Щоб надіти його на гачки, має бути дотримано таку ж відстань на стіні: від дюбелів до стелі плюс невеликий запас. 

Крок 2: підключення приладу до водопостачання. Коли пристрій вже закріплено на стіні, можна приступати до підключення водонагрівача. Найпростіші і легкі умови для здійснення цієї процедури, коли виведені місця підключення. Залишається тільки з’єднати їх з введенням і виходом приладу за допомогою труб або гнучких шлангів. Герметичність з’єднання за допомогою гнучких шлангів забезпечується ущільнюючою гумовою прокладкою. Введення холодної води в нагрівальний пристрій позначений синім кольором (див. малюнок нижче) і саме на нього встановлюється особливий клапан, який дозволяє скинути надмірний тиск. Для комфортного технічного обслуговування рекомендується встановити додатковий трійник перед запірним краном і під’єднати його. Надалі він дозволить спускати воду з резервуара. Важливо забезпечити герметичність – намотувати ФУМ стрічку або нитки з пастою на всі місця, де були зроблені з’єднання.

Стандартна схема підключення накопичувального водонагрівача:

Вихід гарячої води на прикладі позначений червоним кольором. Його потрібно з’єднати з краном гарячої води. Після цього слід відкрити вентилі холодної і гарячої води, почекати, поки з крана для гарячої води вийде все повітря, і потече вода. Одночасно відстежити, чи немає порушень герметичності в місцях з’єднань.

Крок 3: підводка електроживлення. Наступний етап – підключення водонагрівача до живлення, де спосіб визначається лише уподобаннями нового власника водогрійного приладу. Контакти на клемах приладу є такі: – А – фаза (коричневий провід); – N – нуль (блакитний колір проводу); – Заземлення (жовтий або будь-який інший колір в трижильному кабелі). 

Після з’єднання слід подати напругу. В результаті, на пристрої загориться світловий індикатор активності. Потім згідно з інструкцією виробника потрібно відрегулювати температурний режим. Водонагрівальний пристрій накопичувального типу встановлено і готове до використання. 

Встановлення протічного водонагрівача

Невелика вага і компактні розміри такого пристрою дозволяють здійснити установку проточного водонагрівача, наприклад, під раковину на кухні. Швидкий нагрів води, який забезпечує цей прилад, висуває особливі вимоги до проведення та лічильника електроенергії: кабель від чотирьох до шести мм², лічильник від 40 А, автоматичний вимикач від 32 до 40 А. 

Для водогрійних пристроїв проточного типу існує два способи пыдключення – тимчасовий і стаціонарний. 

Тимчасове підключення використовує душовий шланг, а при поновленні централізованого гарячого водопостачання, його можна просто закрити і не використовувати. Тимчасовому типу необхідне здійснення подачі холодної води. Для цього в трубу надходження холодної води врізається трійник, встановлюється запірний вентиль, гнучкий шланг з’єднується з введеним водогрійним пристройом. Потім потрібно відкрити вентиль холодної води, відкрити вентиль виходу нагрітої води, включити в мережу. Через 30 секунд починає надходити гаряча вода. 

Стаціонарне підключення забезпечує подачу та забирання нагрітої води одночасно з функціонуванням централізованого водопостачання. Тут знадобляться 2 трійника, які врізаються в труби (гарячої й холодної води). Потім встановлюються вентилі з герметичним з’єднанням. Після цього труба з холодною водою з’єднується з введенням в прилад. За допомогою металопластикової труби або шланга з’єднується вихід нагрітої води з запірним вентилем гарячої води. Слідом за цим потрібно відкрити змішувач і крани, а також перевірити герметичність з’єднань. Після підключення до електроживлення із змішувача потече нагріта вода. Стаціонарне підключення передбачає перекриття стояка гарячої води в багатоквартирному будинку. Така дія попередить відтік нагрітої води в труби сусідніх квартир.

Інші види нагрівачів води

Газові нагрівачі. Альтернативою електричному водонагрівачу є газовий нагрівач води, який працює за проточним принципом. Встановити такий прилад можливо тільки в разі, якщо вже існує газова колонка. Якщо ж її немає, то самостійне встановлення газової колонки виключено, так як це є порушенням Закону. Навіть при наявності газової колонки її модернізації або зміни для нагрівання води слід довірити компанії, яка обслуговує газової апарат і має необхідні ліцензії та сертифікати. Вона виконає всі роботи безпечно, надійно і у відповідності з усіма правилами, нормативами і законами.

Індукційні нагрівачі. Серед вартих уваги видів водонагрівальних пристроїв знаходиться індукційний нагрівач води. У резервуарах таких пристроїв не утворюється накип. Змінне магнітне поле індуктора (нагрівального елементу) не дозволяє катіона магнію і кальцію осідати на поверхні теплообмінника. Даний факт зберігає ККД пристрою протягом багатьох років. У цього приладу є ряд інших переваг, які в подальшому, з удосконаленням цієї технології, дозволять йому стати серйозним конкурентом популярних зараз приладів для нагрівання води.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *