Двері дерев’яні: види, типи, класифікація

Вибір тих або інших дверей для Вашого будинку, офісу або дачі може стати своєрідним компромісом. Дійсно, не завжди є повна і достовірна інформація про елементи, складовe формулу якості, у зв’язку з чим вибір відбувається на основі дуже приблизних і часткових оцінок, які часто виявляються помилковими.

Деревина. Нескінченна історія

Близьке, тверде, тепле, цінне, живе, гостинне: ці прикметники до дерева несуть на собі друк наший історії, і в цьому дружному і сімейному елементі пізнаються тисячі ниток повсякденного життя, які тчуть шлях нашої цивілізації.

Дерева наших лісів є природним багатством, яке оновлюється шляхом самовідтворювання, і тому до нього треба відповідним чином і підходити. Брати з лісу те, що ліс може віддати без порушення природної рівноваги, – і це означає використання цього багатства з розумом і турботою про те, щоб воно залишалося життєздатним і не втрачало своєї цінності.

Елементи міжкімнатних дверей

Фальш-коробка: Готовий виріб з масиву сосни або листового оцинкованого заліза. Вбудовується в отвір і служить для поліпшення і спрощення процесу установки дверної або віконної системи.

Короб: Це конструкція з нерухомих профілів двері, на які навішується полотно. Короб дверей складається з 2-х вертикальних стійок і щаблини. Короби бувають з подовжніми прорізами для телескопічних налічників і без них. Зазвичай короби виготовляють або з МДФ, або з шпонірованної ламельної деревини, або з масиву дерева. Найбільш стійкими до змін температури і відносної вологості є перші два варіанти.

Полотно дверне: Рухома частина дверної системи, яка прикриває і відкриває отвір в стіні. Полотна бувають гладкі глухі, з опуклими і плоскими фільонками, які найчастіше виготовляються з шпонованного МДФ або ДСП, а також з масиву деревини. Масивні фільонки при різких змінах відносній вологості і в сухих приміщеннях можуть змінювати свою геометрію і зменшуватися за площею, що приводить до появи уздовж штапиків ділянок фільонок, що не зафарбовані. Полотна також бувають з вирізами під скло, з гратами різноманітного дизайну. Найбільша структура самих полотен, що часто зустрічається, полягає в їх внутрішньому каркасі з масиву хвойних порід деревини із стільниковим наповненням, що додає полотну підвищену стійкість і постійність його геометричних розмірів. Полотна із стільниковою структурою більш легкі (близько 10-15 кг), що зменшує додаткове навантаження на петлі. Полотна з масиву і із заповненням з ДСП важчі (близько 20-30 кг) і вимагають застосування заводом масивніших петель. Проте, рекомендуємо не залишати двері з полотнами із масиву у відкритому стані на довгий період часу.

Лиштва: Елементи, що прикривають місця з’єднання між дверним полотном і коробкою, з одного боку, і, якщо застосовується фальш-коробки, з іншої. Лиштва виготовляються з шпонованих МДФ або фанери, а також з масиву деревини. Лиштва найчастіше буває плоскою, фігурними у стилі барокко і напівкруглими. Лиштва також ділиться на накладних і телескопічних з крилами для вставки у відповідні короби. Застосування телескопічної лиштви покращує естетичне сприйняття стику між коробом і лиштвою і дозволяє регулювати ширину короба від 1 до 2 см.

Аксесуари (фурнітура): Ручка, замок, ущільнювач, завіси, скло.

Основні типології

Основними типологіями є: 

 1. гладка або “глуха”,
 2. непрозорі прямокутні обрамлення (гладкі “глухі” або опуклі фільонки)
 3. з довгим склом,
 4. прозорі прямокутні обрамлення,
 5. грати непрозорі “глухі” і з прозорим склом. 

Основні типи відкриття:

 1. однопільні орні,
 2. двопільні орні,
 3. зрушення на стіну,
 4. зрушення в стінний отвір,
 5. “книжка”, що складається,
 6. салонового типу (полотно може відкриватися в обидві сторони стінного отвору).

Напрями відкриття

В Україні напрями відкриття визначаються таким чином: якщо прийняти за основу двері, які треба відкрити, потягнувши на себе полотно, і при цьому полотно виявляється після відкриття справа, то і напрям відкриття вважається правим; якщо полотно виявляється після відкриття зліва, відповідно і напрям відкриття вважається лівим. 

Розміри: Двері збираються заводами виробниками по певних стандартизованних розмірах. Європейські стандартні розміри “по полотну” (насправді це ефективний розмір внутрішнього світлового отвору короба) такі: 600 – 700 – 800 – 900 мм по ширині і 2100 мм по висоті.

Короб. Полотно

Короб – необхідна складова дверей, на які навішуються полотна, і до яких прикріпляються розширювачі і налічники. Виготовляється з різних матеріалів залежно від подальшого застосування: рейково-набірна деревина, фанера з різноспрямованих листів тополі і панелі з МДФ. При виробництві стійок коробів надалі на них наклеюють листи шпони з різних порід деревини: горіх танганика (Aniegre), червоне дерево, дуб, європейський горіх, черешня, горіх мансонія, ясен, груша, береза і т.д., або стійки короба фарбуються спеціальними фарбами на поліуретановій або сучаснішій водній основі. Короби бувають найрізноманітніших форм: від традиційних прямокутних до тих, що округляють з різним діаметром кривизни і складних фігурних.

Стійка і щаблина короба з прямокутним перетином стикуються під 90 градусів, а круглі короби стикуются під 45 градусів з обов’язковою зарізкою стійкий в заводських умовах на високоточному устаткуванні. У коробах в спеціальні подовжні пази обов’язково встановлюються гумові ущільнювачі білого, чорного або коричневого кольорів. До коробів комплектуються або накладні плоскі налічники, або телескопічні плоскі, округляючі або фігурні налічники. Стійки коробів застосовуються також для обрамлення прямокутних і округляючих у верхній частині отворів (арочне обрамлення). В даному випадку в стійках короба відсутня четвертна вибірка для полотна.

Дверне полотно виготовляється трьома способами:

1. Порожнисте полотно (тамбуратне із стільниковою структурою). Подібні полотна виготовляються крупними промисловими підприємствами, що застосовують найсучасніші технології. Полотно складається з внутрішнього каркаса з хвойних порід деревини з бічними потовщеннями в середній частині полотна для подальшого врізання замків; періодичної структури з пресованого картону типу “бджолині соти”, застосування якого істотним чином підвищує стабільність геометричних розмірів полотна, а також полегшує вагу полотна; поверхневих листів з МДФ. Виготовлений так само “пиріг” покривається шпоною різних порід деревини: горіх танганика (Aniegre), червоне дерево, дуб, європейський горіх, черешня, горіх мансонія, тик, ясен, груша, береза і т.д., або покривається спеціальними фарбниками.

2. Полотно з рейково-набірної деревини. Складається із структури повністю виготовленою з рейково-набірної деревини покритою шпоною з різних цінних порід деревини. Зазвичай до структури з ламельної деревини комплектуються гладкі або опуклі фільонки, а також декоративне скло різного дизайну. Даний виріб володіє всіма високими технічними характеристиками і естетичною престижністю натуральної масивної деревини. При цьому полотна з набірної деревини володіють дуже високою стійкістю до змін температури і відносної вологості при включенні опалювання в холодний час року. Ефект пересушування, у разі натуральної масивної деревини може викликати різні неприємні зміни геометрії всіляких компонентів дверей.

3. Полотна із заповненням. Подібні полотна виготовляються з порожнистих полотен, але замість стільникової внутрішньої структури застосовується заповнення з ДСП або інших матеріалів, що додає полотну додаткову стійкість і підвищений рівень шумозаглушення, а також стійкість до відкритого полум’я. Полотна при цьому виходять досить важкими (25-40 кг), і для їх полегшення в матеріалі заповнення проводять подовжні крізні паралельні отвори.

Щоб добитися від виробу високого рівня функціональності і естетики зовнішнього вигляду необхідно раніше пройти численні стадії сучасного промислового виробництва. Точність, надійність і технічний рівень деревообробного устаткування мають фундаментальну важливість для отримання якісного готового виробу і для підтримки стандартів якості, тоді як необхідна гнучкість виробництва, обумовлена застосуванням електронних систем управління устаткування, робить можливим для промислових підприємств пропонувати на ринок широку і різноманітну гамму моделей.

Шліфовка

Необхідна для додання поверхні полотна і короба високої гладкості для досягнення високих естетичних результатів використовують шліфування. Зазвичай процес шліфовки – це багатостадійний процес комбінований з процесом грунтування полотен перед подальшим тонуванням і фінішним лакуванням компонентів дверей.

Тонування і лакування

Дана стадія, у поєднанні з поліруванням, є найбільш делікатним виробничим процесом, погані або хороші результати після якого найбільш помітні в кінцевому виробі навіть для необізнаних очей. У даний процес входить нанесення на всі поверхні компонентів дверей два або більше шарів лаку для закриття всіх пір деревини, захищаючи її таким чином від вологості і досягаючи відмінних естетичних результатів

Аксесуари (фурнітура)

В наші дні вибір міжкімнатних дверей виходить за рамки тільки техніко-практичної оцінки, і став засобом для виразу особистого стилю і смаку. При виборі дверей для обробки Вашого приміщення краса і функціональність однаково важливі. Секрет збалансованого вибору полягає в уважній оцінці деталей.

Замки. Їх функцією є блокування відкриття дверей в стінному отворі. Останніми роками постійний пошук нових рішень дозволив запропонувати споживачам величезну гамму замків, здатних задовольнити найвимогливіших покупців, що звертають увагу не тільки на функціональність замку, але і на стиль. З міжкімнатними дверима європейські виробники зазвичай пропонують замки під сувальдний ключ (Patent), під циліндр (Yale) і під туалетну клямку (WC). Ці замки виготовляються в багатьох обробках, але найчастіше використовується полірована латунь, полірована або матовий хром. Замки під туалетну клямку встановлюють у ванни і туалети, але стало модним застосовувати їх також в спальнях і інших приміщеннях.

Завіси. Функція завісі полягає в кріпленні дверного полотна на коробці. Завіси бувають видимі і невидимі. У останньому випадку, коли дві завіси встановлюють зверху і знизу полотна, це дозволяє робити двері незалежного відкриття, тобто реверсивні. Подібне нововведення носить також і більш передовий естетичний аспект, але зобов’язує виробників робити полотна, позбавлені чверті. Петлі зазвичай поєднуються з кольором замку.

Ручки. Ніщо так не прикрашає двері як ручка, гармонійно підібрана до дизайну дверей. Стиль, якість і різноманітність моделей є тими необхідними реквізитами, якими цей незамінний аксесуар повинен володіти. Перш за все колір ручки повинен поєднуватися з кольором фурнітури меблевих гарнітурів Вашого житла, а дизайн ручки повинен поєднуватися з дизайном двері. Перед остаточним вибором радимо буквально доторкнутись до всіх ручок. Саме дотик допоможе зважитися на ту або іншу модель. Звертайте також увагу на виробника. У своїй основі сама ручка має масивний або порожнистий шматок латуні, на який в процесі виробництва наносяться від 1 до 10 захисних шарів, що гарантують, природно, різною мірою незмінність в часі зовнішнього вигляду ручки. Звертайте увагу на якість, якщо не хочете, щоб через деякий час Ваші ручки не потемніли або не облізли. Не обробляйте ручки агресивними розчинниками типу ацетон і не користуйтеся для чищення ручок абразивними губками. Всі ручки останнім шаром мають лакове покриття різного ступеня твердості і стійкості до розчинників і механічних дій. Тому не економте на ручках.

Ущюльнювачі. Правильна установка ущільнювача в короб гарантує підвищення звукоізоляції дверного блоку. Ущільнювачі зазвичай встановлюють в заводських умовах по периметру всієї коробки. Хороший ущільнювач сприяє також відносній теплоізоляції приміщення, і до того ж сильно знижує проникнення пороху в кімнати. Ущільнювач також служить для запобігання глухому удару полотна по коробу, роблячи закривання дверей більш безшумним. Ущільнювачі бувають самими різними по матеріалах виготовлення і кольорах.

Скло. У міжкімнатних дверях скло носить швидше декоративні функції, а також сприяє кращій освітленості коридорів і кімнат на північних сторонах будинків. Скло буває прозорими і матовими, білими і кольоровими, простими і загартованими, гладкими і з періметральним фацетом, з кольоровими вставками і піскоструминним малюнком. Красиве скло дуже серйозно відбивається на дизайні дверей, підвищуючи її престижність, але, на жаль, скло, особливо загартовані і з фацетом, досить дорогі.

Двері спецпризначення

У практиці цивільного будівництва нерідко виникає необхідність в дверях з особливими характеристиками, основними з яких є пожаростійкість і шумопоглинання. Двері, що відрізняються цими особливостями, виділяються в особливий клас дверей і мають конкретне застосування.

Вогнестійкі двері. Існує багато досить строгих нормативів, які враховуються при виготовленні даних дверей, завданням яких є захист приміщення від прямого вогню і відсікання диму в обумовленому тимчасовому інтервалі. По даних тимчасових інтервалах двері підрозділяються на класи опору до 30, 60, 90 і 120 хвилин. Міжкімнатні двері виготовляються із стійкістю відкритому полум’ю не вище 30 хвилин. Триваліший відрізок часу витримують тільки металеві двері із спеціальним заповненням полотен і коробів. Зазвичай в будинки такі двері встановлюються украй рідко, а їх застосування в основному обмежується установкою в нежилі приміщення, такі як офіси, лікарні, магазини і т.д.

Шумопоглинаючі двері. Необхідність в подібних дверях виникає повсякденно у тому числі і в наших житлах. У кого дитина займається удома музикою, хтось має домашній кінотеатр і при прогляданні фільмів не хотів би турбувати домашніх, у когось болить голова, і він хоче усамітнитися від галасливої компанії. Ось ті деякі випадки, коли додаткове шумопоглинання біля міжкімнатних дверей просто необхідне. Треба відзначити, що навіть в звичайних міжкімнатних дверях без спеціального доведення можливо мати досить істотний рівень шумозаглушення в 10/12 dB. Потрібно мати на увазі, що глухі двері фільонок мають більше шумозаглушення ніж двері зі склом або двері з порожнистими полотнами. Можна самостійно підвищити до 12/15 dB шумозаглушення звичайних міжкімнатних дверей, якщо добре запінювати простір між коробом і стінним отвором, а також вбудовувати вниз полотна спеціальні гумові автоматичні пороги, які при відкритті полотна забираються в тіло полотна, а при закриванні опускаються вниз, збільшуючи шумозаглушення і виключаючи протяги, що теж важливо.

Особливий клас міжкімнатних дверей для громадських приміщень. Дані двері призначені для полегшення пересування по громадських приміщеннях інвалідів на колясках. Зазвичай такі двері мають ширину полотна не менше 80 см, спеціальні поворотні петлі, ручки важелів на нижчій висоті: близько 90 см (звичайне 100-110 см), а також, якщо дверей засклені, то скло, не повине бути вище 40-45 см від підлоги.

Догляд за дверима

Двері є таким же важливим компонентом обробки інтер’єрів, як і меблі, і потребує простого і періодичного обслуговування, щоб її зовнішній вигляд зберігався довгі роки, радуючи Ваші очі.
При чищенні дверей дуже важливо дотримуватися деяких базових принципів. Перш за все користуйтеся тільки спеціальними речовинами. Велика частина чистячих асобів з розпилюванням, наявних в продажі не надає ніякого захисного ефекту на двері, а в деяких випадках може навіть пошкодити зовнішньому лаковому покриттю. 

Простим рішенням цієї проблеми може бути використання розчину, що перебуває на 90% з води і на 10% із спирту. Категорично забороняється навіть випадкове використання миючих рідин або абразивних порошків, які можуть вступити в хімічну взаємодію з деревиною дверей.

Процедура очищення проста: змоченою в розчині і добре віджатою ганчіркою протріть всі поверхні всіх компонентів дверей, видаливши пил. Повторно провести ту ж процедуру майже сухою ганчіркою, видаливши сліди вологи.

Існують двері з блискучим поліестерним лаковим покриттям, у яких рекомендуємо періодично оглядати його стан. Забудькуватість або неправильний підхід можуть сприяти появі подряпин і інших поверхневих дефектів. Користуючись особливою обробкою можливо швидко видаляти будь-яку недосконалість покриття і повертати дверям престижний блиск лаку. Нижче привожу деякі прості операції:

 1. Злегка зволожити і зашкуріть пошкоджену поверхню в області дефекту спеціальною дрібною шкіркою. Увага!! Зерно абразивної поверхні шкірки або абразивного диска повинне бути 1000/2000.
 2. Намазати на оброблювану поверхню невелику кількість полірувального воску і за допомогою спеціальною м’якою ганчірочкою втерти віск, добиваючись колишнього блиску.

Звичайний відхід не пов’язаний з необхідністю дрібного ремонту, а обмежується тільки періодичними оглядами і очищенням. Повинно стати хорошою нормою проводити кожні два роки наступні процедури:

 1. Перевірити нормальне функціонування дверей і її компонентів (замків, петель)
 2. Зняти полотна з коробів, щоб очистити завіси і знов змастити їх відповідними автомобільними напіврідкими мастилами. При необхідності відрегулювати завіси.
 3. Зняти і розібрати замки для чищення і мастила його компонентів. 

Враховуючи, що середній термін служби добротним міжкімнатним дверям складає 30-40 років, раджу в особливих випадках проводити наступні дії:

 1. Замінити скло
 2. Замінити ручки
 3. Замінити ущільнювачі в коробі
 4. Повторне лакування всіх компонентів дверей.

Після цих операцій Ваші двері будуть як нові!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *