Як зробити відкоси своїми руками? Які відкоси вибрати для пластикових вікон?

Після установки пластикових вікон настає наступний етап по завершенню роботи над віконним отвором – створення відкосів пластикових вікон своїми руками. Правильно виконані відкоси пластикових вікон дозволять надати завершений привабливий вигляд всьому віконного отвору.

Схилами називається поверхню стін, які перебувають біля вікон. Відкоси бувають як внутрішніми (перебувають з внутрішньої сторони вікна), так і зовнішніми (що знаходяться із зовнішнього боку вікна). У більшості випадків інтерес представляють внутрішні відкоси пластикових вікон. У багатьох людей виникає питання, як їх зробити своїми руками. Саме про це ми і розповімо в нашій статті.

Відкоси грають не тільки естетичну роль, але і є обов’язковою вимогою в тепло- і звукоізоляції віконних прорізів, тому що монтажна піна, якщо вона не закрита, буде набирати вологу і руйнуватися, не забезпечуючи належної ізоляції. Також відкоси дозволять захистити монтажні шви і допоможуть запобігти від запотівання вікон.

Які відкоси вибрати для пластикових вікон?

Далеко не всі фірми, що займаються установкою пластикових вікон, включають монтаж відкосів до переліку послуг, що надаються. За облаштування відкосів часом вимагають необгрунтовано високу плату. При наявності відповідного обладнання, матеріалів і базових знань цю задачу можна виконати і своїми руками.

Розглянемо наявні варіанти для створення укосів:

Штукатурні відкоси. Штукатурні укоси мають більше мінусів, ніж плюсів. Згодом штукатурка починає тріскатися і втрачає свій колір. Щоб якісно виконати штукатурку відкосів, потрібно витратити багато часу. Так, штукатурка відкосів пластикових вікон виконується в кілька шарів, кожному шару необхідно дати висохнути і вистоятися, після чого поверхню грунтують і остаточно фарбують. По термінах дані операції займають тиждень, а то і два тижні. Також дані відкоси не матимуть належної теплоізоляції, що при переохолодженні викликатиме запотівання вікон.

Гіпсокартонні відкоси. Відкоси, виконані з гіпсокартону, довговічні, мають привабливий і рівний вигляд. Гіпсокартон можна утеплити, що дасть хороші теплоізоляційні властивості відкосів. Головним мінусом гіпсокартону є його боязнь вологи.

Зверніть увагу! Встановлювати гіпсокартонні відкоси слід тільки в приміщеннях з низькою вологістю.У плані установки з даними схилами доведеться потрудитися, тому що в процесі монтажу потрібно шпаклювання , грунтування і фарбування відкосів. Робота по монтажу гіпсокартонних відкосів робляться швидше, ніж робота по штукатурці відкосів.

Пластикові відкоси. Є найбільш універсальним видом відкосів. Пластикові відкоси швидко монтуються, не вигоряють, легко миються, мають привабливий, схожий з самим вікном вигляд (особливо якщо підібрати відтінок під колір вікна). У конструкції пластикового вдкосу використовується мінеральна вата, що забезпечує відкіс необхідними тепло-, звуко- і гідроізоляційні властивості. Головною перевагою відкосів пластикових вікон є можливість їх монтажу своїми руками. 

Про процеси, атеріали та інструент створення всіх трьох видів відкосів своїми руками і піде мова далі.

Штукатурні відкоси

Монтаж своїми руками штукатурних відкосів потребує чимало часу на виконання. Такий спосіб зазвичай вибирають для реставрації вже існуючих відкосів в ході капітального ремонту. Для створення укосів у процесі поточного косметичного ремонту краще вибрати інші матеріали. Адже при виконанні штукатурки і шпаклівки шпалерне покриття навколо віконного отвору неминуче зіпсується. Якщо в процесі демонтажу старої поверхні ребро відкосу осипалося, то необхідно встановити металевий кутнит.

Встановлення маяків. Професіонали здійснюють штукатурку по маяках – дерев’яним або металевим пристосування. Якщо потрібно «наростити» невеликий шар, то можна обійтися і мітками з суміші з додаванням гіпсу. Новачкам краще придбати готові штукатурні маяки. Перший маяк ставлять у самого віконного або дверного блоку так, щоб шар штукатурки лягав на раму не менше ніж на 50 мм. Під час установки маяків всі відстані вирівнюють будівельним рівнем або лазерним нівеліром. Другий маяк укладають по кутах коробки. Відстані між першим і другим маяками має бути однаковим по всьому периметру віконного отвору.

Штукатурення відкосів. Для штукатурення відкосів усередині приміщення можна застосовувати гіпсову суху штукатурку. Такий розчин відноситься до швидковисихаючих, вимішувати його краще, застосовуючи будівельний міксер. Наносити цей вид штукатурки можна більш товстим шаром, ніж цементно-піщану.

У цементну суміш додають пісок з розрахунку ½, якщо потрібно нанести шар штукатурки більше, ніж в 3 сантиметри. Так шар швидше затвердіє. Перед додаванням піску в розчин його краще просіяти. Зовнішні відкоси на вікнах обробляють цементною сумішшю або фасадною стартовою шпаклівкою в поєднанні з водовідштовхувальними добавками. Якщо в будинку пластикові вікна, то перед штукатуренням знадобиться провести ще і теплоізоляцію. Інакше в холодну пору року скло будуть сильно потіти.

Штукатурку наносять в декілька шарів, кожен з яких вимагає просушки. Спочатку здійснюється обризг, потім проводиться грунт в 1-2 шари. Останнім виконують фінішний шар. Наступний шар суміші наносять лише після повного висихання попереднього. Після цього поверхню шпатлюют, позбавляючись, таким чином, від нерівностей подрібніше. Накладати шпаклівку товстим шаром не можна. Якщо потрібно нанести ще один шар шпаклівки, то попередній обов’язково грунтують. Самий останній шар – фінішна, чистова шпаклівка. При висиханні вона стає світліше. Наступний етап – шліфування, яка виконується шлифмашинкою.

Невеликі щілини в місцях з’єднання шпаклівки і віконного або дверного блоку замазують герметиком, піддається фарбуванню. Місце стику підрізає на 2-3 мм канцелярським ножем під кутом 450. За допомогою пістолета поверхня покривається герметиком так, щоб канавка була повністю заповнена. Смужка герметика повинна бути якомога рівніше. Для цього наносять малярський скотч. Герметик рівняють невеликим гумовим шпателем, після цього малярська стрічка видаляється.

Поверхня відкосу потрібно заґрунтувати широким пензлем для того, щоб запобігти розтріскування і підготувати до подальшого фарбування. Фарбувати можна емаллю на основі розчинників. Але останнім часом все частіше застосовується акрилова фарба. Обробка відкосів проходить в два шари. Другий шар наносять після повного висихання першого. Так основа не буде просвічуватися крізь шар фарби. Виконання всіх етапів займе близько тижня. 

Відкоси з гіпсокартону

Одним з переваг гіпсокартонних відкосів перед пластиковими є їх практичність. У разі незначних пошкоджень чи забруднень верхнього шару гіпсокартон, на відміну від пластику, підлягає ремонту. Щоб повернути відкосу початкову естетичну властивість досить його повторно зашпаклювати і здійснити фарбування. Для виконання відкосів з гіпсокартону наявності спеціальних навичок не потрібно, але часу на їх виготовлення знадобиться чимало. 

Монтаж проходить в кілька етапів: створення каркасу (при каркасному способі), укладання гіпсокартону, шпаклювання, грунтовка, а також фарбування. Такі відкоси довговічні і практичні. Однак мають істотний мінус – вбирають вологу. Тому для приміщень з підвищеною вологістю і зовнішньої обробки вони не придатні.

Відкоси з гіпсокартону на каркасі. У комплектацію якісних металопластикових вікон завжди входить профіль для монтажу відкосів з гіпсокартону. Наявність профілю необхідно уточнити безпосередньо у виробника або у постачальника. У разі його відсутності можна застосувати оцинкований профіль. Для укладання гіпсокартону на відкоси дверних прорізів також використовують металевий профіль. Перед установкою віконного блоку профіль монтується в паз, передбачений для цієї мети.

Зазвичай установка відкосів здійснюється на наступну добу після монтажу вікон. Потім поверхню обробляють монтажною піною.

Тепер віконний блок повинен вистоятися. Після доби пластикові або дерев’яні розпірки виймають, а надлишки піни зрізають.

У паз по периметру прорізу ставлять, а потім по лінії стикування гіпсокартону з віконним блоком прикручують саморізами направляючий профіль. Каркас встановлюють перед тим, як утеплити відкіс мінеральною ватою. Утеплювач закладають в порожнечі між профілями. Кут відкосу виставляють на 950. До каркасу монтується гіпсокартон.

Незалежно від способу монтажу відкосів гіпсокартон шліфують. Зазори між листами шпаклюють. Тільки після цього починають грунтуваня і фарбування. Щоб кути не розшаровувались, по периметру монтують металевий оцинкований куточок.

Як і при штукатуренні відкосів, в місцях з’єднання віконної рами і відкосу (у даному випадку гіпсокартону) роблять поглиблення під кутом 450, обклеюють малярською стрічкою і обробляють замазкою на основі акрилу. Акрил повністю застигне через 12 годин. Після цього відкоси фарбують. 

Безкаркасний метод монтажу відкосів. Бескаркасну технологію раціонально застосовують тоді, коли потрібно викласти гіпсокартон на старі відкоси. Для цього очищають поверхню від попередніх обробно-будівельних матеріалів і виробляють ґрунтовкою.

При виконанні відкосів, лист гіпсокартону кріпиться до направляючої профілю саморізами і точково приклеюється до основи сумішшю «Перфілікс». Клей, приготовлений з цієї суміші, схоплюється дуже швидко. Тому гіпсокартон потрібно нарізати заздалегідь.

Для кращої фіксації гіпсокартон притискають дерев’яним бруском, за яким бив молоточком з гуми. Щоб підтримати в потрібному положенні на час приклеювання верхній горизонтальний укіс, застосовують розпірки від підвіконня. Мінімальний час, протягом якого необхідно фіксувати поверхню – годину. Відкоси залишають на 2-3 дня до повної просушки. На цей час зовнішній край відкосу (місце стикування гіпсокартону і стіни) залишають відкритим. Так клей висохне набагато швидше. Після висихання клею краю відкосів замазують акрилом. Далі поверхню необхідно обробити фінішною шпаклівкою.

Пластикові відкоси

Найпростіший спосіб завершити установку віконного блоку – пластикові відкоси. Вони прості в монтажі, не вимагають спеціального догляду, довговічні і вологостійкі. Залежно від стилістики приміщення і колірної гами вікон можна підібрати необхідний тон. Для тепло- і звукоізоляції знадобиться мінвата або піноізол. Пластикові відкоси можна встановлювати як «з нуля», так і на стару дерев’яну або оштукатурену поверхню.

Пластикові відкоси підходять для зовнішньої і внутрішньої обробки. Їх можна встановлювати в день монтажу склопакета. Існує кілька видів укосів з ПВХ: зі спіненого пластику, з гіпсокартону з пластиковим покриттям і сендвіч укоси.

Пластикові сендвіч-панелі. Останнім часом часто встановлюються відкоси з сендвіч-панелей. Їх вартість невелика, вони абсолютно не бояться вологи, можуть бути матові, глянцеві або з імітацією деревини. Структура цього матеріалу нагадує губку, завдяки чому відкоси краще зберігають тепло. Після установки таких відкосів поява конденсату на склі – явище рідкісне. Причина «запотівання» вікон в цьому випадку криється в неправильно обладнаній системою вентиляції. У виробництві сендвіч-відкосів застосовують панелі товщиною 1 см.

По периметру зовнішнього краю віконного прорізу саморізами зміцнюємо рейку з деревини, рівнем визначаючи її розташування. Рейка візьме на себе навантаження відкосу. Тому кріпити її потрібно надійно.

У пази встановлюють стартовий профіль. До профілю кріплять сам укіс, після чого виробляють утеплення (утеплювач закладають за пластик). Зовнішній край укосів монтується до стіни за допомогою саморізів, дюбелів або ж кронштейнів. Перший спосіб – найлегший. Не варто хвилюватися, що капелюшки саморезов буде видно. Саморізи ввинчивают якомога глибше в панель і ховаються заглушками.

Монтаж відкосів з використанням кронштейнів здійснюється наступним чином: перший кронштейн двосторонньою монтажною стрічкою кріплять до стіни, а другий – до відкосу. Один до одного кронштейни приєднують саморізами. Бічні відкоси фіксують до підвіконня клеєм, потім склеюються з сусідніми. Щілини обробляють герметиком.

Відкоси зі спіненого ПВХ. Відкоси з інтегрального полівінілхлориду мають досить гладкий верхній шар, легко ріжуться болгаркою. Для того, щоб зігнути ПВХ під кутом, здійснюють невеликі надрізи в місцях згину. Якщо потрібно виконати відкос у формі півкола, то краще матеріалу, ніж спінений полівінілхлорид, годі й шукати. Для освіти необхідної дуги роблять часті надрізи. Однак слід пам’ятати, що борозни не повинні перевищувати однієї третини товщини відкосу. Надрізи неодмінно обробляються клеєм.

У заздалегідь підготовлені борозни в монтажній піні наносимо клей і ставимо панель. Як і при монтажі раніше описаними способами, до коробки кріпимо металевий профіль і закріплюємо в нього пластик. Простір між ПВХ і стіною обробити смугою піни, залишаючи невеликий простір для її розбухання. Далі приступають до кріплення профілю до зовнішнього кута. Місця стикування обробляють силіконом, згладжуючи його поверхню гумовим шпателем або вологою ганчірочкою. Монтаж відкосів з гіпсокартону з ПВХ-покриттям здійснюють так само, як і з пластика.

Установка відкосів своїми руками – відмінний спосіб придбати нові навички та при цьому заощадити. А правильно виконана обробка допоможе приховати деякі з недоліків будівельно-ремонтних робіт і незначні помилки, допущені в ході монтажу вікон ПВХ.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *