Які переваги гвинтового фундаменту і де використовується? Технологія будівництва.

Фундамент – це основа будь-якої споруди, від його якості у дуже великій мірі буде залежати надійність всієї споруди. Для сучасного будівництва немає меж – невеликі бані і солідні будинки навчилися будувати не тільки далеко не на самих відповідних грунтах, а й навіть на воді. А все завдяки такому новому ефективному фундаменту, як гвинтовий фундамент.

Основою гвинтового фундаменту, як випливає з назви, є гвинтові опори, що представляють собою сталеві труби, на їх кінці наварюються спеціальні лопасті, вони допомагають зробити проміжки між витками грунту щільніше. Загвинтити сваї такого фундаменту не так складно, з цим можуть впоратися двоє робітників. Ці сваї покриваються термодиффузною цинковою оболонкою, яка зробить ваш фундамент міцним і довговічним, він легко зможе прослужити вам 50 і більше років.

Де використовується і переваги гвинтового фундаменту

Такий фундамент підійде практично для будь-якої будівлі. Він надійний, його можна зводити, незалежно від якості грунту на ділянці, такий фундамент значно дешевше звичайного, правда, закриття цоколя буде досить витратним заходом. Це стійкий фундамент, який не боїться просідання грунту, крім того, його можна звести в досить короткі терміни, для цього вистачить і кількох днів, причому роботи можна вести, незалежно від погодних умов і пори року. Гвинтовий фундамент допоможе правильно розподілити всі несучі навантаження, в місця підвищеного навантаження на нього просто потрібно закопати більше свай. Такий фундамент допоможе в майбутньому легко пристроювати до будинку різноманітні прибудови, тобто ви легко зможете збільшити площу вашого будинку. Ще однією перевагою гвинтового фундаменту є його сейсмостійкість.

Адже спочатку на гвинтових палях зводилися тільки такі складні конструкції, як мости, маяки і пірси. Пізніше особливо креативні особистості почали будувати будиночки на схилах пагорбів, на деревах і на воді – причому абсолютно не переймаючись за їх надійність. Сьогодні ж в будівництві дерев’яних будинків палі використовуються 89-108 мм з лопатями 25-30 мм – а от довжину розраховувати потрібно так, щоб на поверхні залишилося потім 30-50 см. Що стосується їх кількості, то це вже залежить від ваги самої будівлі і особливостей грунту.

Гвинтові палі (сваї)

До наших часів дійшла відшліфована до бездоганності технологія будівництва фундаментів на гвинтових палях. В залежності від типу грунту та від майбутнього навантаження є різні види гвинтових паль.

Гвинтові сваї складається з прямо-шовних труб, виконані із сталі марки ст.10 і товщиною стінки, переважно 4мм (або, як її інакше називають – стовбур) і лопасті певної конфігурації, привареної на нижній конус, виконаної з листової сталі товщиною 4,5,6 мм, марки ст.3. Наконечник труби повинен бути загострений рівним конусом. У протилежному кінці труби вирізають 2 отвори, які потрібні для монтажу.

Гвинтові сваї найчастіше за все бувають металевими, але можуть бути і пластиковими, форма їх лопастей, діаметр і довжина дуже різняться. Гвинтові сваї з пластику добре підійдуть для будівництва полегшеного житла. 

Перед тим як визначитися з необхідну кількістю свай для фундаменту, потрібно уважно вивчити план будинку: у ньому має бути зазначена загальна кількість поверхів, план першого поверху, розташування і кількість віконних і дверних прорізів, схема несучих конструкцій підлоги на першому поверсі, також важливо знати, скільки в приміщенні печей, сходів і камінів. Велике значення має і геологія ділянки, на якій ведуться будівельні роботи, лише після вирішення всіх цих питань можна думати про необхідну кількість і діаметрі паль для фундаменту. 

Перед зведенням гвинтового фундаменту немає необхідності в проведенні земляних робіт, при його монтажі вам не потрібно буде занадто багато бетону.

Особливості фундаменту на гвинтових сваях

У малоповерховому сучасному будівництві широко використовується фундамент зі сваїв. Міцність кожної споруди залежить від надійності основи. Надійність підстави побудови – це, насамперед, гарантія безпеки і довговічності. Як показує досвід, більшість проблем, які з’являються в процесі експлуатації споруди, виникають через неправильне виконання робіт із закладення фундаменту. Нерівномірні просідання, тріщини, часткові обвали і руйнування будівель – все це наслідки ненадійною основи.

Фундамент на сваях – це розумне рішення для будівництва, проведеного на складних грунтах: глинистих; торф’яних; піщаних; грунтах з підвищеною вологістю.

Наприклад, торф’яні і піщані грунти не витримують ваги будови зі стандартною основою. Що стосується глинистих грунтів, то традиційна основа при мінусовій температурі починає «розривати». Тому на складних грунтах свайно-гвинтовий фундамент буде більш надійним і, що важливо, технічно простим і економічно вигідним.
Ще однією особливістю фундаменту на сваях є те, що для його закладки не потрібно залучення спеціальної дорогої техніки, всі роботи можуть проводити кілька людей. Найкраще, коли робочих троє. Один веде спостереження за рівним розташуванням свая в лунці при монтуванні, а двоє, відповідно, її загвинчують.

Виконання робіт

Перед початком робіт з будівництва фундаменту відзначте по всьому периметру майбутньої споруди місця, куди ви плануєте забивати сваї, далі потрібно закрутити самі сваї. Як правило, ця робота виконується вручну, за допомогою спеціальної штанги, щоб стовп не був кривим, перевіряйте його рівнем через кожні два витки, далі потрібно вирівняти всі сваї так, щоб вони знаходилися на одному рівні, для цієї роботи потрібно скористатися ротаційним лазерним нівеліром, він допоможе вам створити ідеальну горизонтальну пряму, занадто довгі сваї буде легко підрізати болгаркою. Тепер замішайте бетонний розчин на цементній базі М300, після чого його потрібно буде залити в труби. Він збільшить надійність опор та вбереже їх від корозії. Далі приваріть металевий каркас до стиків кільцевих швів опор, після чого пофарбуйте ростверк двома шарами захисної фарби.

Поетапна технологія будівництва

Зробити це можна буквально за один день – навіть без будь-якої механізованої техніки. Достатньо взяти тільки пару-трійку міцних родичів і необхідні інструменти – палі легко закручуються вручну, і служать при цьому до 200 років – сама будівля швидше розвалиться, ніж власноруч зроблені палі розсиплються від корозії. Головне тільки грамотно провести розрахунок фундаменту на гвинтових палях – і все.

Етап I. ПроектуванняФундамент і його конструкція розраховується ще на етапі проектування – необхідний діаметр паль, їх число і відстань між ними. До слова, зазвичай їх вгвинчують не далі, як 3 метри один від одного. Але в кожному разі спочатку проводиться діагностика грунту: обчислюється глибина його промерзання, в деяких місцях палі угвинчуються пробним чином, перевіряється наявність водних жил і їх розташування.

Етап II. Підготовка ділянкиЗавдяки невибагливості паль до екстремальних погодних умов, такий фундамент без проблем можна будувати і прямо посеред зими. Важливо тільки спочатку добре очистити ділянку від снігу та обламаних гілок. На цьому етапі з метою безпеки потрібно переконатися, що поблизу немає трубопроводу і лінії прокладання підземного кабелю – про них будуть сигналізувати спеціальні покажчики.

Етап III. Розстановка пальЗа намічених за проектом місцях розставляються палі і злегка закручуються – але не до кінця. Ідеальне відстань між палями – 2-2,5 метра, залежно від того, наскільки важка буде майбутня будівля і на якому грунті вона буде стояти.

На яку глибину йде паля? Як правило, на ту, що було розраховано в проекті – але не менше 1,5 метра і неодмінно до щільних шарів грунту. Дізнатися, що паля досягла цього рівня легко – в місці, де вставлений лом, почне гнутися залізо. Тоді угвинчування зупиняється.

Самі ж палі угвинчуються так: готується поглиблення для кожної з них на 15-30 см, паля ставиться в підготовлену яму, а в неї вставляється брухт з квадратною трубою 50х50 – виходить такий собі важіль, у якого довжина з кожного боку досягає 2-3 метрів . За нього і тримаються, коли вгвинчують палю в землю. Причому все досить просто – завдяки круговим рухом за один оборот паля буде йти в землю майже на 20 см. Важливо тільки вчасно цього процесу постійно контролювався рівень їх висоти. До слова, вирівнювати палю потрібно з самого початку – як тільки вона зачепила грунт, інакше потім тримати вертикаль буде складніше і складніше. А перевірити цей параметр не складно звичайним будівельним рівнем. Допустиме відхилення – 1-2 градуси.

Етап IV. Вирівнювання і бетонування пальТепер всі палі потрібно вирівняти по горизонту і можна приступати до їх бетонування зсередини – звичайним Песькоцементниє розчином, без будь-якого ризику його промерзання. Всі угвинчені палі виявляться різної висоти – це природно. Але фундамент лазні може розташовуватися на ідеально горизонтальному підставі – а тому по закінченню вкручування гвинтових паль їх потрібно підрізати болгаркою, з використанням горизонтального рівня. Причому до землі має залишитися мінімум 50-60 см. бетонують гвинтові палі не тільки для власної міцності – таким чином, з них виганяється все повітря. Як засипки в кожну палю береться 35 кг цементно-піщаної суміші.

Етап V. Установка обв’язкиПісля застигання цементу на палі надягають «шляпки» і можна починати майструвати обв’язку – з бруса, або встановлювати цоколь з якогось іншого матеріалу. Якщо будинок будується з колод, то обов’язково брус потрібно притягнути до оголовків спеціальними шурупами-глухарями – такі продаються в звичайному будівельному магазині. До слова, сама обв’язка гвинтових паль робиться або за допомогою залізобетонної плити, або з використанням металевого швелера. Всі шви потрібно обов’язково обробити епоксидним складом або звичайною емаллю. 

На міцних і порівняно недорогих гвинтових палях будівля будується швидко і без будь-яких проблем!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *