Вибір віконного профілю: матеріали, конструкції, порівняння

Який профіль для вікон кращий? Тільки від сотень назв фірм-виробників очі розбігаються. А якщо ще й спробувати розібратися в фірмових техописах (ну зрозуміло, одні лише переваг, а як же), таблицях рейтингів, зведеннях оцінок споживачів, даних соцопитувань, то і голова заболить.

Що ж, раз металопластикові вікна, що називається, у всіх на слуху, а виробники чи не б’ються за покупця – значить, товар цей потрібний і корисний. І не так уже складний і таємничий, якщо розібратися по суті.

Як порівнювати віконні профілі

Відкриємо Вам один секрет: якість віконних профілів мало залежить від виробника; більше – від матеріалу. Якість же вікна в цілому відсотків на 80 визначається типом ущільнення склопакета, виконанням і якістю фурнітури; про це – нижче в статті. А характеристики віконних профілів як таких визначаються насамперед поєднанням наступних параметрів їх матеріалу:

1) Теплопровідність його повинна бути якомога нижче, інакше через раму вікна взимку піде холод, а влітку – спека.
2) Коефіцієнт теплового розширення λ повинен бути якомога ближче до такого скла – це визначає довговічність ущільнень. При великій різниці в λ скла і профілю знакозмінні навантаження на ущільнення скоро приведуть до його втоми і розтріскування.
3) Модуль пружності H повинен бути якомога вище: рама вікна працює в основному на вигин і крутіння. Попросту, вітер і перепади температур прагнуть вивернути склопакет з рами.

Виходячи з цього, порівняння віконних профілів потрібно починати з матеріалу.

Матеріали віконних профілів

Дерево
Дерево як матеріал для віконних рам поступилося пальму першості ПВХ зовсім не тому, що воно гірше пластика. Навпаки, дерево – майже ідеальний матеріал для віконного профілю. Просто з погіршенням екології та подорожчанням ділової деревини ПВХ виявився трохи дешевше. Проте, дерево особливих порід міцно тримає позиції як матеріал віконних профілів елітних і ексклюзивних:

 • Кедрова сосна на відкритому повітрі в суворому кліматі служить більше сотні років без догляду, тільки темніє.
 • Модрина тримається сотні років: з неї здавна робили палі для пірсів і дамб.
 • Канадський хемлок трохи менш стійкий, ніж кедрова сосна, але тримається довше за звичайну сосни – до 60-70 років без догляду.
 • Дерево тика по міцності і стійкості не має аналогів: з нього довгий час робили палуби бойових кораблів і підводних човнів, і тільки поява сонаров змусило використовувати звукопоглинаючі штучні матеріали.

Алюміній
Як конструкційний матеріал для віконних профілів чистий алюміній мало придатний за всіма параметрами. Якщо у ПВХ і дерева λ = (0,18 – 0,21) Вт / (градус * кв.м), то у алюмінію λ = 221 Вт / (градус * кв.м). За теплопровідності алюміній третій серед металів, після срібла і міді.

Коефіцієнт теплового розширення алюмінію також високий навіть серед металів і набагато перевищує таки скло. Складна конструкція профілю з використанням теплових перемичок дуже його здорожує, а потік тепла крізь таку раму все одно виявляється в кілька разів вище, ніж через дерев’яну або ПВХ.

Модуль пружності алюмінію, навпаки, низький – алюміній, як відомо, метал м’який і в’язкий. На зовнішній поверхні будівлі алюміній протягом декількох років піддається корозії до виразки. Тому алюмінієвий профіль для вікон виправданий лише в декоративних цілях, за умови заміни протягом 10-12 років.

Але в поєднанні з ПВХ алюміній виявився знахідкою для віконних профілів: поєднання недоліків того й іншого дало незаперечні переваги.

Хоча цілісний алюмінієвий профіль для вікон не досить гарний, його охоче беруть не тільки для офісів і громадських будівель. Одна з найактивніших категорій покупців алюмінієвих вікон – власники здаючих в оренду житла на курортах: шикарний зовнішній вигляд відразу піднімає цінову категорію приміщення на щабель.

Через 5-7 років алюмінієві віконні рами починають тьмяніти, але їх легко можна регулярно підновляти перед сезоном, пройшовшись по ним войлоком. На 10 років вистачає, а додатковий прибуток за цей час з лишком перекриває витрати на заміну і час ремонту.

Волоконні композити
Армований профіль ще називають фіберглассовим або фіберглассовим композитом (ФБК). За цею хитромудрою назвою ховається старий добрий склопластик.

ФБК за всіма показниками навіть краще ексклюзивної деревини: тепло практично не проводить, λ його в точності дорівнює λ скла, а по пружності фиберглас перевершує кращі сорти сталі: згадайте хоча б фібергласові жердини спортсменів-стрибунів.

Але! У ФБК є величезний недолік: він розшаровується від погодних впливів. Вікно не заміниш без ремонту приміщення, як обтічник радара літака. Вікно не поставиш в елінг на зиму, як яхту. Виробники кращих крейсерських яхт ціною в мільйони доларів дають гарантію на Фібергласові корпус не більше 10 років, за умови, що плавала вона при температурі не нижче -1,8 градуса (температура замерзання океанської води), інакше гарантія знімається. Для звичайного квартирного вікна цього недостатньо.

Розшарування походить від викришування сполучного – синтетичної смоли. Виробники працюють над цією проблемою, але до повного вирішення ще далеко. Тому вікна ФБК з’явилися на ринку недавно і поки дорогі і не дуже довговічні.

Недоліків ФБК позбавлений композитний матеріал на основі вуглеволокна – вуглепластик або карбон. Але ціни на нього тримаються астрономічні, і карбонові вікна поки можливі хіба що у вигляді примхи багатія, зробленої на замовлення.

Металопластик
Металопластикові вікна – хороший приклад того, як мінус на мінус дає плюс. Міцність і пружність ПВХ з підвищенням температури різко падають: при вище, ніж +60 він стає непридатним як конструкційний матеріал, а вже при +80 починає розм’якшуватися. Пружність ПВХ також невелика.

Едісон сказав одного разу: «Всі знають, що це зробити неможливо. Потім знаходиться неук, який про це не знає. Він і робить винахід ». Напевно, металопластикові вікна і з’явилися на світ так само. Характеристики термоміцністі цільного ПВХ і металопластику

Зробимо дурість: всередину труби їх поганого ПВХ щільно вставимо трубу з поганого алюмінію. І що вийде? λ алюмінію набагато вище, ніж ПВХ, він буде розпирати пластик зсередини, і вся конструкція буде тримати міцність до температури +60 і вище. Якщо ще нагріти, пластик почне розповзатися, але це вже не важливо: при таких температурах не живуть.

Крім того, взаємне механічне напруження набагато підвищить пружність всієї конструкції. Покладіть металеву лінійку на два олівця – вона під власною вагою прогнеться до стільниці. А спробуйте стиснути її двома книгами так, щоб вгору вигнулась – тут вже і навмисне не придавиш, поки книги не зрушили.

На морозі ефект механічного взаємодії матеріалів пропаде, і ПВХ при охолодженні швидко набирає міцність і пружність, анітрохи не збільшуючи теплопровідності. Алюмінієва ж вставка, з усіх боків оточена погано проводять тепло матеріалом, на загальну теплопровідність конструкції не впливає.

Питання на засипку: ви ще не здогадалися, чому в захищену від зовнішніх впливів пластикову трубу поміщають дорогий алюміній, а не дешеву і міцну сталь? А тому, що її коефіцієнт температурного розширення занадто малий для створення потрібної механічного зв’язку в необхідному діапазоні температур. Втім, на ринку все частіше зустрічаються профілі з металовставкамі з спецсплавів і модифікованого ПВХ зі спеціальним наповнювачем.

Конструкції металопластикових профілів

Заснована на вдалому принципі конструкція буде добре працювати навіть в грубому виконанні – це відомий все інженерам принцип. Фірмових віконних профілів існує безліч, і в кожен з них вкладені досвід і знання фірмових фахівців. Але це дає лише незначну частку якості профілю в цілому.

А є все-таки найкращий профіль для пластикових вікон? Так є. Це – профіль, відповідний вашим кліматичних умов. Шість варіантів на всі випадки життя показані на малюнку. Профілі конкретних виробників можуть відрізнятися в деталях.

Верхній ряд – для місць переважно теплих; нижній – холодних. За стовпцями ж профілі розташовані так:

 • Лівий ряд – для помірного клімату. Найпростіші по конструкції і найдешевші профілі.
 • Середній ряд – для клімату різкого, континентального: спекотного літа і / або з холодною зимою. За розрізу різниться розширеними повітряними камерами, особливо на рамі.
 • Правий ряд – для суворого клімату з сильними вітрами і різкими перепадами температур. Об’ємні повітряні камери забезпечені додатковими перегородками для жорсткості.

В основі будь-якого профілю – працює на кручення пара металевий швелер / ПВХ оболонка. Додаткові повітряні камери поліпшують теплоізоляцію, міцність, жорсткість і економлять матеріал.

Важливо: вибираючи профіль, зверніть увагу на ущільнення рами. Їх має бути два, інакше точка роси в будь-якому кліматі виявиться під рамою, почнеться осадження конденсату, зіпсується ізоляція, потягне протяг і в закутках виникнуть розсадники шкідливих мікроорганізмів. Скарги на шкідливість металопластикових вікон виникають саме внаслідок цієї обставини.

Ринок переповнений віконними профілями «альтернативних» виробників. З них багато, навіть підносили як «люкс» – з одинарними ущільненнями. Як би вам не звеличували такий профіль, якою би вам не здавалася привабливою ціна – не беріть його. Це той випадок, коли скупий платить навіть не двічі, а тричі, враховуючи ціни на хороші вікна.

Про ущільнення склопакетів

Склопакет – це окремий елемент вікна, де декілька пластинів скла герметично сполучені один з одним через дистанційну рамку. Площа склопакета складає практично усю площу вікна. Від якості склопакета значною мірою залежать експлуатаційні якості конструкції в цілому: зовнішній вигляд вікна, комфорт усередині приміщення, його захищеність і Ваші витрати на опалювання.

Хоча склопакет не є частина віконного профілю, якість вікна в цілому багато в чому залежить від його ущільнення. Важливі дві обставини:

 • Ущільнювальна манжета (кільце) повинна бути цільною, без розрізу, навіть в бюджетних вікнах. Розріз не дуже-то збільшує теплопередачу, але як розплідник зарази нітрохи не гірше одинарного ущільнення. Його закладення силіконом, як іноді рекомендують, для мікробів не є перешкодою: від знакозмінних температурних деформацій скоро утворюються мікротріщини.
 • Ущільнення склопакета і рами повинно бути цільнорезинове. Поліуретанові компенсатори гарні на перших порах, але скоро від тих же деформацій сплющуються, склопакет просідає в рамі, і – всі вищеописані проблеми.

Теплозберігаюче скло – це різновид стекол, розроблених для зменшення втрат тепла за рахунок теплового випромінювання. Їх також називають енергозбережними. Додаткові теплоізолюючі властивості пов’язані з нанесенням на скло спеціального покриття, яке забезпечує проходження у будівлю сонячної енергії, перешкоджаючи виходу з приміщення довгохвильового теплового випромінювання від опалювальних приладів.

Ефективність звукоізоляції залежить від типу і товщини скла, від відстані між стеклами в склопакеті, його наповнення і правильної установки готового вікна. Для досягнення необхідного ефекту іноді доводиться встановлювати різні склопакети в різні кімнати одного і того ж приміщення.

Збільшення кількості стекол сприяє підвищенню теплозахисту і звукоізоляції віконного блоку. Але річ у тому, що додаткові стекла значно знижують проникнення світла в приміщення, збільшують вагу і вартість виробу. Необхідних показників тепло- і звукоізоляції можна досягти іншим способам (використання енергозбережного скла).

Склопакет складається з двох або більше за стекла і дистанційну рамку з осушувачем. Вибір стекол залежить від вимог пред’являються до конкретного вікна. Дешевий склопакет для нового вікна може виявитися дорогою неприємністю (запітніння усередині і зовні склопакета, промерзання, ефект протягу навіть при щільно закритих дверях).

Дистанційні рамки. В якості матеріалу для дистанційних рамок застосовуються, як правило, алюміній і оцинкована сталь, рідше пластмаса. Дистанційна рамка виконується полою усередині, із спеціальними дифузійними отворами (дірковою перфорацією, щілинами). Усередині знаходиться осушувач, функція якого сприяти швидкій абсорбції(вбиранню) самих незначних кількостей води в міжскляному просторі. Тим самим запобігає випадання роси усередині склопакетів в холодну пору року. Дифузійні отвори не мають бути занадто великими, інакше при механічних навантаженнях (при перевезенні склопакетів або експлуатації вікон) частинки осушувача можуть потрапити у видиму зону міжскляного простору. Особлива увага приділяється властивостям тих поверхонь рамок, які утворюють з’єднання з герметиками.

Герметики для склопакетів. Завданнями першорядної ваги для герметика є, по-перше, забезпечення міцності склопакетів і по-друге, перешкоджати проникненню водяної пари в міжскляний простір, що прямим чином впливає на довговічність склопакетів, яка залежить в основному, від ущільнення країв.

Якісні склопакети виготовляються за принципом подвійної герметизації.

В якості первинного герметика найчастіше застосовується Бутил. Бутилова маса наноситься при температурі трохи більше ста градусів у вигляді тонкої стрічки на обидві сторони дистанційної рамки. Коли стекла здавлюють, між стеклами і рамкою залишається бутиловий шов, що розділяє їх, завтовшки в декілька десятих доль міліметра. Хороша дифузійна щільність досягається завдяки тонкості шва і поганої газопроникності маси. Але первинний герметик не може забезпечити необхідну міцність з’єднання кромки, цю задачу повинні вирішувати, продукти, що застосовуються для вторинної герметизації із зовнішнього боку склопакета. Товщина еластичної маси дорівнює декільком міліметрам.

Для покупця термін “подвійна герметизація” означає висока якість товару.

 • Перший ступінь герметизації склопакета – рамка по тих сторонах, які контактуватимуть із стеклами, промазується герметиком. Відповідно, стекла притискатимуться вже не до рамки, а до шару герметика, що практично виключає появу проміжків “скло-рамка”.
 • Другий ступінь – рамка і краї стекол герметизуються спеціальним складом.

Стекла щільно приклеюються до рамки.

Сучасні технології виробництва рам і скла дозволяють знайти індивідуальне рішення при різних рівнях шумового навантаження. Ефективність звукоізоляції залежить від типу і товщини скла, від відстані між стеклами в склопакеті, його наповнення і правильної установки готового вікна. Наприклад, установка в склопакеті в якості зовнішнього 6 або 8 мм скла або триплексу значно покращує звукоізоляційні властивості склопакета.

Про фурнітуру

Фурнітура вікна не повинна іржавіти або якось ще окислюватися, це зрозуміло. Для цього ручки краще мати обтягнуті пластиком, або нержавіючі, якщо так потрібно по дизайну. З нікельованого покриття з часом облізе, а розрахунковий термін експлуатації вікна дорівнює мінімального терміну служби житлового будинку – 40 років.

Петлі необхідні приховані. Як правило, навіть «альтернативні» постачальники роблять профілі, що виключають затікання води у петлі в дощ. Але при одинарному ущільненні на них може осідати конденсат. Тобто, знову ж таки – подвійне ущільнення.

Набагато збільшує термін служби фурнітури регульована вентиляційна щілина: вона дозволяє менше відкривати вікно. Ручне регулювання заслінки для бюджетних і середнього класу вікон краще: примітивна автоматика на біметалічній пластині скоро виходить з ладу. Автоматичні заслінки можна рекомендувати лише при покупці дорогих вікон класу люкс.

Отже, кращий віконний профіль на сьогодні – металопластиковий. Профілі провідних виробників особливо за якістю не відрізняються. Але металопластикове вікно проявить всі свої достатки лише при подвійному ущільненні рами і цілісному гумовому – склопакета.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *