Що таке ФУМ-стрічка і для чого вона застосовується?

З появою водопроводу людина отримала можливість провести в свій будинок найважливіші природні ресурси – газ і воду. Але разом з тим з’явилася необхідність зробити трубопровід максимально герметичним, щоб убезпечити себе і своє житло від витоків газу і затоплення. Основна проблема полягає в забезпеченні герметичності різьбових з’єднань, які використовуються при прокладанні багатьох сучасних труб. В даний час для цього застосовуються безліч матеріалів, що володіють різними властивостями і характеристиками. Особливе місце серед них займає ФУМ-стрічка, про яку й піде мова в цій статті.

Що таке ФУМ-стрічка?

Стрічка ФУМ, або фторопластовий ущільнювальний матеріал – це тонкий синтетичний ущільнювач, що випускається у вигляді стрічки, як правило, має напівпрозорий або матовий білий відтінок. Завдяки вмісту фтору, ФУМ-стрічка має досить високу механічну і термічну стійкість. Вона не старіє, не рветься при розтягуванні і не втрачає своїх властивостей під впливом агресивного хімічного середовища або високої температури. 

Основне призначення ФУМ-стрічки полягає в герметизації різьбових, ніпельних і фланцевих з’єднань у технологічних трубопроводах, мережах холодного та гарячого водопостачання і різних інженерних системах, що працюють під тиском, що не перевищує 9,8 МПа. 

Фум-стрічку виготовляють шляхом розкочування джгута з фторопласту-4 і намотують у рулони різної ширини (від 10 до 16 мм). Залежно від марки, в цьому виробі можуть також міститися різного роду мастильні речовини. 

Існує три основних марки ФУМ-стрічки:

ФУМ 1: Застосовується для ущільнення трубопроводів загальнопромислового типу або для систем, що працюють агресивними хімічними середовищами. Як мастила в ній міститься до 20% вазелінового масла; 

ФУМ 2: Застосовується в системах, що працюють із сильнодіючими окислювачами, і не містить мастила; 

ФУМ 3: Застосовується для систем, що працюють з особливо чистими середовищами. 

Властивості і технічні характеристики ФУМ-стрічки

Основною перевагою ФУМ-стрічки є її хороші експлуатаційні характеристики, серед яких можна виділити пластичність, нетоксичність, високу міцність, хімічну і термічну стійкість, а також високі антикорозійні якості. Крім того, вона має досить широким діапазоном умов для експлуатації: тиск (за певних умов) до 41,2 МПа і робоча температура від – 60 до + 200 градусів за Цельсієм. 

Стрічку ФУМ відносять до важко пальним і не вибухонебезпечним матеріалами. Температура самозаймання даного виробу становить +520 градусів за Цельсієм. Однак при нагріванні ФУМ-стрічки до температури, що перевищує +260 градусів за Цельсієм, починає виділяти летючі фтористі з’єднання, що володіють високою токсичністю. 

Що вибрати ФУМ—стрічку чи льон?

Пакля, або льон, як ущільнювач для різьбових з’єднань почав використовуватися ще задовго до появи ФУМ-стрічки. Це натуральний матеріал, що представляє собою відходи первинної обробки льону. Як правило, пакля застосовується для ущільнення різьбових з’єднань металевих труб спільно з силіконовими герметиками – такий спосіб існує досить давно і перевірений сантехниками кількох поколінь. 

В даний час більшість фахівців вважають льон застарілим матеріалом. Насамперед це пов’язано з тим, що для роботи з клоччям потрібна наявність певного досвіду, тоді як з ФУМ-стрічкою може легко освоїтися навіть неспеціаліст. Так, для укладання клоччя на різьбу необхідно спочатку рівномірно розділити льон на волокна, а потім обережно вкласти його в міжрізьбову борозду, намагаючись не допускати появи перехлестів через витки. Після цього на клоччя потрібно рівномірно нанести шар герметика, розгладжуючи його щіткою. 

Кількість ущільнювача також має важливе значення, оскільки його недолік знижує герметичність з’єднання, а надлишок, зрізується металевими трубами при закручуванні, призводить до створення надмірної напруги, що в свою чергу може викликати руйнування деталей як у процесі монтажу, так і під час експлуатації.

Виходячи з цього можна зробити висновок, що ФУМ-стрічку рекомендується застосовувати для герметизації з’єднань сучасних металопластикових і пластикових труб з використанням нових матеріалів. У свою чергу, льон більше підходить для металевих труб, особливо старих, з іржавою різьбою, де ФУМ-стрічка не забезпечує необхідну герметичність. 

Як правильно намотувати ФУМ-стрічку?

Щоб зробити різьбове з’єднання герметичним, яких спеціальних навичок мати не обов’язково. Однак у цій справі все ж є свої нюанси, про які обов’язково треба знати. 

Отже, для початку ФУМ-стрічка намотується на зовнішнє різьблення за годинниковою стрілкою, тобто по ходу її закручування. Під час намотування потрібно злегка натягувати стрічку, щоб вийшла обмотка була досить щільною і не бовталася. Чим більше буде натягнута стрічка, тим якісніше вийде з’єднання, однак не варто забувати, що при сильному натягу ФУМ-стрічка може порватися. Крім того, кінець стрічки має бути виведений таким чином, щоб не заважати процесу накручування з’єднувального елемента. 

Намотувати ФУМ-стрічку потрібно у кілька шарів для забезпечення хорошого ущільнення між внутрішньою і зовнішньою різьбою. Кількість шарів залежить від діаметра використовуваної труби. Так, для з’єднання труб діаметром від 15 до 25 мм досить намотати ущільнювач в три шари, для труб від 25 до 40 мм в діаметрі – чотири шари, і так далі.

 При роботі з ФУМ-стрічкою слід також враховувати ряд її фізичних особливостей. По-перше, вона досить слизька, тому при укладанні може викликати деякі незручності. По-друге, після упаковки стрічки і закручування різьби до кінця, її вже не можна буде провернути назад без втрати герметичності. Тому, у разі виникнення необхідності послабити з’єднання, зібране з використанням ФУМ-стрічки, його вже не можна буде підкрутити назад – таке з’єднання потрібно буде розібрати і перепакувати повторно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *