Дворівневі підвісні стелі з гіпсокартону: розмітка, каркас, обшивка

Гіпсокартон неначе навмисне створений для домашніх майстрів. Легкість обробки поєднується в ньому з достатньою міцністю, а змочивши, його можна зігнути. Особливо гарний гіпсокартон для влаштування декоративних стель. Багато хто замислюється, як зробити дворівневу стелю своїми руками. Але результат найчастіше виявляється далекий від того, що бачилося уявним поглядом. 

Справа тут зовсім не в тонкощах технології: зробити підвісну стелю з гіпсокартону своїми руками людині, що уміє користуватися дрилем і молотком не набагато складніше, ніж зібрати саморобку з дитячого конструктора. На естетиці кінцевого результату позначаються зовсім інші нюанси. 

У цій статті приділено більше увагу на технологічні питанння. Але перш за все постараємося розібратися, що і як потрібно зробити, щоб саморобна фігурна стеля з гіпсокартону виглядала не гірше, ніж творіння відомих дизайнерів і високооплачуваних майстрів. Від вас же потрібна деяка частка художнього смаку та відомості зі шкільної геометрії. 

Про дизайн і точності

Сучасний дизайн тяжіє до простих форм. Проте, як відомо, вишукана простота дається найважче. Дизайнеру наших днів над рівною площиною іноді доводиться мучитися не менше, аніж творцям стародавніх храмів і статуй над волютами і каннелюрами. 

Яке це відношення має до стелі? Саме безпосереднє: невелика неточність виготовлення може звести нанівець задуманий естетичний ефект. Основні причини виникнення таких непомітних неточностей дві: нерівна базова стеля і перехняблена розмітка монтуючого. 

Початкові умови

Перед установкою гіпсокартонної стелі все вологі будівельні роботи: стяжка підлоги, чорнова обробка стін тощо повинні бути повністю закінчені. Остаточна обробка приміщення починається зі стелі і закінчується підлогою. У процесі роботи вологість повітря в приміщенні не повинна перевищувати 75%, а температура бути не нижче +16 градусів.

Підготовка бази

Насамперед метровим (краще двометровим) бульбашковим рівнем перевіряємо нерівність і горизонтальність базової стелі. Працюємо по сітці з кроком 0,5 м: спочатку проходимся по довжині кімнати, прикладаючи рівень перпендикулярно довгим стінам кроками від стіни до стіни, потім процедуру повторюємо по ширині. Якщо виявлено відхилення більше 5 мм/м або видимі оком чіткі виступи, то базову стелю потрібно вирівняти:

– Суху стелю з міцно прилеглою штукатуркою штукатуримо фінішним складом на монтажній сітці, знявши попередньо верхній шар колишньої штукатурки. 

– Якщо штукатурка відшаровується, сильно пилить, лущиться при обдиранні верхнього шару, всю штукатурку потрібно зняти до перекриття, просушити приміщення, потім стелю обробити грунтовкою по бетону глибокого проникнення і знову заштукатурити.

Примітки:1) Якщо гіпсокартонна стеля займає всю площу стелі, штукатурку робити не потрібно: монтуємо на голе перекриття. 2) Частковий ремонт вологої базової стелі зробить гіпсокартон недовговічним: гіпсокартон – гігроскопічний матеріал, а в замкнутому міжстельовому просторі дія парів вологи посилиться.

Послідовність робіт

Після підготовки бази гіпсокартонна стеля споруджується в наступному порядку: 

 • Проводиться розмітка монтажної сітки в плані.
 • Розробляється проект стелі. 
 • Визначається послідовність монтажу рівнів.
 • Розраховується потрібна кількість матеріалів і закуповується.
 • Монтажна сітка переноситься на базову стелю.
 • Відбивається рівень фальшстелі (псевдостелі). Збирається каркас.
 • Прокладаються комунікації.
 • Вирізаються в розмір фігурні деталі обшивки; вигнуту форму.
 • Каркас зашивається гіпсокартоном.
 • Виробляється чистове оздоблення стелі.
 • Монтуються світильники, вентиляція тощо

Розмітка в плані 

Зовнішній вигляд гіпсокартонної стелі найчастіше псують непомітні на око перекоси по вертикалі і в плані. Розмітка в плані складніша (див. Мал.) І важливіша, тому з неї і слід почати. Процедура досить втомлює, але на кінцевий результат впливає відчутно: 

1) Знаходимо геометричний центр приміщення; він розташований на перетині діагоналей. Діагоналі відбивають втрьох шнуром, натертим будь-яким темним сухим порошком: двоє натягають шнур, третій відтягує посередині і відпускає.

2) Між серединами коротких стін простягаємо шнур; він повинен проходити через центр кімнати. Якщо ні, заміряємо відхилення і зміщуємо обидва кінці на цю відстань в потрібну сторону.

3) Відбиваємо шнуром опорну довжину H1H2.

4) Таким же способом відбиваємо опорну ширину V1V2.

5) Від центру по опорній довжині відрізком шнура відзначаємо відрізки Oh1 і Oh2, трохи що не доходять до стін. Рулеткою на вазі над головою легше збитися.

6) Заміряємо відрізки h1d1, h1d2, h2d3 h2d4. Перпендикулярність витримуємо, відзначаючи Oh1 і Oh2 з відступом від центру до стін.

7) Заміряємо відрізки OD1, OD2, OD3, OD4, OH1, OH2, OV1 і OV2.

8)На папері будуємо перпендикуляри (червоний пунктир на малюнку) і ВІД ЦЕНТРУ розмічаємо монтажну сітку 600х600 мм в масштабі (синій пунктир). 

9) Відкладаємо в масштабі виміряних відрізки на кресленні, креслимо план кімнати з урахуванням перекосів. 

10)Виходячи з отриманих даних, тут же на кресленні накидаємо ескіз стелі (зелений пунктир), згідно істинної геометрії приміщення. 

Примітки:1) Мета розмітки в плані – домогтися паралельності / перпендикулярності елементів стелі. Саме їх непомітні перекоси і псують найчастіше дизайн. 2) Марудна процедура розмітки багаторазово спрощується, якщо є можливість скористатися лазерним будівельним проектором. Його по схилу встановлюють у центрі кімнати і задають побудова сітки 600 мм. Сітку відразу ж окреслюють олівцем.

Розробка проекту 

Проект стелі – справа смаку, але виходити треба з того, що перекіс стін приміщення і прямокутних прорізів фальшстелі (псевдостелі) не повинен бути помітний. Також псують дизайн, навіть в ідеально прямокутному приміщенні, віконні та дверні прорізи, якщо другий рівень стелі по периметру занадто вузький. Центральний медальйон повинен бути розташований точно по центру: незначне, непомітне з першого погляду зміщення, особливо убік, відразу створює враження, ніби «щось не так». В іншому ж проект – на ваш розсуд. 

Послідовність монтажу рівнів

Мета цього етапу розробки – заощадити матеріали і працю. Багато що залежить від конкретного проекту стелю, але загальні принципи такі (див. малюнок):

Порядок монтажу ярусів стелі

– Якщо площа другого рівня невелика, то спочатку збирають каркас першого рівня, а до нього підвішують каркас другого. 

– При великому другому рівні його каркас монтують першим на подовжених підвісах, а потім між елементами другого рівня домонтовують каркас першого. 

Примітка:U-профілі першого рівня в останньому випадку кріпляться до елементів каркаса другого рівня.

Матеріали, інструменти

Для монтажу гіпсокартонної стелі потрібні: 1) U-профілі ПНП 27х28 (стельовий направляючий профіль). 2) С-профілі ПП 60х27 (поздовжній профіль) 3) Затискачі – «краби» для з’єднання елементів каркаса. 4) Пружинні підвіси для кріплення каркаса до стелі і його вирівнювання. 5) Саморізи по металу 3,5х11 або 3,5х9 з пресшайбою (LN9, LN11, LB9, LB11) для скріплення каркаса.6) Саморізи по металу 6х60 з анкерними дюбелями для кріплення підвісів до стелі. 7) Саморізи MN25 для кріплення гіпсокартону до каркасу. 

При розрахунку кількості матеріалів потрібно враховувати наступне: 1) Крок кріплення каркаса до стелі і розмір комірки каркаса – 600 мм. 2) Крок кріплення гіпсокартону – 250 мм. 3) На один «краб» потрібно 8 саморізів LN або LB. 4) На один вузол підвісу – 4 LN або LB і 2 6х60. 5) Замінювати анкерні дюбелі обоймами монтажних цвяхів не можна, так як гіпсокартонна стеля важка. 6) Також не можна замінювати саморізи LN, LB і MN звичайними. 

Крім звичайних домашніх інструментів знадобляться: 1) Просікач для з’єднання профілів, бо ножиці по металу мнуть тонкі профілі, а болгарка їх рве. 2) Рубанок і рашпіль для обробки країв. 3) Голчастий валик для наколювання гіпсокартону перед формуванням. 

Розмітка стелі

Ця операція – найвідповідальніша. Від точності розмітки залежить якість роботи в цілому.

Загальні вказівки такі: 

 • Монтажна сітка розмічається від опорних довжини і ширини. 
 • У центрах кіл в базову стелю тимчасово вганяють саморізи, виступаючі з його поверхні. 
 • Окружності прочеркнути олівцем в отворі рейки потрібної довжини. 
 • Криволінійні елементи окреслюються по картонному шаблоном. 

Відбиття рівнів

Рівні відбиваються від БАЗОВОЇ стелі наступним чином: 

– У найнижчому куті робиться відмітка, відстань між стелями; як правило – не менше 100 мм, інакше не стануть на місця світильники. 

– Від неї по діагоналі простягається шнур, вирівнюється по горизонталі і закріплюється. 

– Другу діагональ відбивають іншим шнуром: його висоту виставляють по першому, а горизонтальність – бульбашковим рівнем. 

– Висоту стелі на стінах відбивають шнуром, протягнутим між відмітками в кутах. 

Примітки: 1) Якщо є лазерний рівень, то всі ці турботи, зрозуміло, зайві. 2) З обладнанням стелі потрібно визначитися заздалегідь, крім висоти простору між стелями, від нього залежать розташування, розміри і конфігурація вирізів у гіпсокартонних плитах. 

Каркас

Монтаж каркасу першого (верхнього) рівня утруднень не викликає (див. Малюнок): по стінах і по контурах криволінійних частин встановлюються на саморізах в анкерах U-профілі. У згинальних частинах просікати дві паралельні або суміжні сторони, дивлячись у напрямку вигину, і кожна пелюстка кріпиться одним саморізом. 
Потім до стелі в заздалегідь намічених місцях прикріплюються підвіси. Тут потрібно дотримуватися точність: нахилені або перекошені підвіси приведуть до того, що стеля через деякий час після монтажу провисне. 

Схема монтажу гіпсокартонної стелі:

Потім С-профілі вводяться в U-профілі і по перехресті скріплюються крабами. Краб надавлюють поки не защіпиться і прикріплюють до профілів саморізами. 

Далі каркас кріплять до стелі підвісами, вирівнюючи одночасно по горизонталі. Дивлячись на профіль кріплять спочатку одним саморізом і повністю прикріплюють по вирівнюванні. Вирівнюють по шнуру втрьох: двоє підтримують, третій прикріплює. Вусики підвісів відгинаються в сторони по вирівнюванні. Кріпити до них плити обшивки можна! 

Зрозуміло, всі деталі каркаса заздалегідь обрізаються в розмір. Цілісні криволінійні фрагменти (наприклад, окружність) збираються на підлозі. 

Але, що стосується другого рівня, то тут серед майстрів існують розбіжності з принципового питання: монтувати нижній каркас ПІСЛЯ зашиття верхнього або ДО НЕЇ. Потрібно сказати, що з чисто технічної точки кріплення нижнього ярусу до обшивки верхнього не позбавлене недоліків: 

– Стеля в цілому виходить слабкіша, тому нижній ярус буде фактично висіти на гіпсокартоні. 

– Зростає вартість стелі: потрібна велика кількість довгих спеціальних саморізів. 

Як контраргумент наводяться міркування про складність розрахунку цільного каркаса – місця установки підвісів повинні доводитися на деталі верхньої – і складності обшивки в цілому: доводиться кроїти і формувати багато дрібних деталей обшивки. При роботі на замовлення, коли час – гроші, це вирішує справу, тим більше що і обшита частинами стеля виходить досить надійна. Але, проектуючи для себе, напевно, має сенс посидіти довше над планами і розрахунками: гіпсокартонна стеля – найважливіша частина дизайну інтер’єру, і робити його краще не наспіх.

Комунікації 

Даний етап має всього дві особливості: 

1) Електропроводи прокладаються в ПЛАСТИКОВИХ гофрованих шлангах у вільному порядку: укладати їх в елементи каркаса категорично заборонено, і в разі пошкодження ізоляції проводів контакт струму з металом повинен бути виключений. 

2) Інші комунікації (вентиляційні короба, трубопроводи спліт-системи і т.п.) по можливості заздалегідь підвішуються до базової стелі або стін. 

Фігурні деталі обшивки 

Плоскі фігурні деталі вирізаються по картонним шаблонах, а вигнуті у вертикальній площині боковини формуются: деталь прокочують голчастим валиком, оббризкують водою з пульверизатора до появи стікаючих крапель і дають полежати годину. Потім монтажним ножем надрізають з опуклого боку вигину, ставлять на ребро і по укладеному на підлогу шаблоні згинають, підпираючи з боків грузиками, і тримають так до просихання. Добре підходять для цього грузила-щури, застосовувані в малому суднобудуванні для регулювання гнучких лекал. 

Підсвічування дворівневої стелі

На гіпсокартонну стелю часто встановлюється світлодіодне підсвічування. Для неї нижній ярус забезпечується поличкою. Ускладнювати її конструкцію зайве: достатньо, щоб край не кришився (див. Рис).

Для цього плити під підсвітку додатково обробляють: 

 • Флецевим (плоским) пензлем 70-100 мм промащують край розведеним втричі клеєм ПВА 3-4 рази, до припинення вбирання.
 • Сушать декілька діб до повного отвердіння. 
 • Перевертають і повторюють процедуру.

Оброблений таким чином гіпсокартон за властивостями стає схожий на деревину. Якщо часу на роботу є досталь, то таким же способом можна обробити всі кромки плоских фігурних плит. У кожному разі остаточно їх доводять кромочним рубанком і рашпілем. 

Завершальні етапи

Обшивка каркасу гіпсокартонними плитами, чистове оздоблення будь-яким придатним для гіпсокартону способом і установка в прорізи світильників та іншого обладнання будь-яких істотних особливостей не мають: плити укладаються у розбіг; стики плит повинні доводитися на елементи каркасу. Можна лише відзначити, що на гіпсокартоні чудово тримається акрилова емаль для ванн. Два-три шари, кожен подальший після повного висихання попереднього, полірування – і ніхто не повірить, що ось це гіпсокартон. 

Підсумок 

Гіпсокартон – чудовий матеріал для внутрішньої обробки. Гіпсокартонна стеля вимагає чималих витрат, досить розвиненого художнього смаку, ретельності і акуратності в роботі. Але витончені навички для його пристрою не обов’язкові, достатньо вміти щось час від часу майструвати, а результат може бути просто вражаючим.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *